Jdi na obsah Jdi na menu

Synagoga Židovské obce v Praze

Synagoga v Hradci Králové na rohu Pospíšilovy třídy a ulice Čs. armády byla postavena v letech 1904-05. Nebyla to ovšem první synagoga na území města. Ta první byla postavena v roce 1888 ve dvoře rabínského domu na ulici Rokytanského, ale nezachovala se, neboť celý dvorní trakt domu byl zbořen v 60. letech 20. století. Dnešní synagoga byla vystavena jako náhrada již nevyhovující původní synagogy. Projekt vypracoval architekt Václav Wienzettel a byla postavena v secesním slohu s orientálními a maurskými motivy. Zasvěcena byla slavnostní bohoslužbou 24. září 1905. Kromě vlastního modlitebního sálu bylo v budově několik bytů. Bydlel zde rabín, šamese a domovník. Také byla v útrobách zasedací síň s archivem. Bohoslužby se konaly do druhé světové války.  Projevy českého antisemitismu v roce 1939 dospěly až k pokusům o vyhození synagog v Dobříši, Praze, Plzni a také v Hradci Králové do vzduchu.  Po druhé světové válce byla krátce využita jako modlitební prostor obnovené židovské náboženské obce. Jako značně zchátralou ji v 1960 odkoupila Státní vědecká knihovna, která ji zrekonstruovala a interiér byl přestavěn a využit pro její potřeby. Do roku 1990 nesla označení SVK Zdeňka Nejedlého. Současným požadavkům knihovny však už řadu let nevyhovuje, a proto se knihovna bude v polovině roku 2008 stěhovat do nového knihovnicko-informačního centra, které se staví na pozemku vedle budovy hradecké univerzity. Stále však není rozhodnuto, jak bude dále s budovou synagogy naloženo. Dala by se využít pro kulturní akce, např. výstavy či koncerty. I když je synagoga opět ve vlastnictví Židovské obce v Praze a spravuje ji společnost Matana, a.s., je zcela jasné, že svému původnímu účelu - konání bohoslužeb - sloužit nebude.

V průběhu roku 1988 byla provedena generální rekonstrukce celé kopule, byly dodány klempířské prvky z mědi, zhotoveny repliky původních ozdobných prvků a osazena nová židovská hvězda.

V roce 2006 byla na budově dokončena obnova fasády za dozoru restaurátora  a její rekonstrukce byla vyhodnocena jako jedna z nejlepších za rok 2006. Bylo oceněno, že obnovená fasáda respektuje původní barevnost, zjednodušuje architektonické členění a nechá vyniknout originálním reliéfům. Kontrastní barevné prvky zvýrazňují grafiku ornamentu a písma.  Tmavší barva portálů a balustrády působí tektonicky na podezdívce stejného barevného odstínu. V historickém prostředí obnovuje nová fasáda původní charakter místa a ducha doby. Bohužel v současnosti vadí mnoha pohledům na budovu synagogy rozsáhlé křížené zadrátování elektrifikovaného systému městské hromadné dopravy.